UYGULAMALI YETKİNLİK BAZLI MÜLAKAT TEKNİKLERİ

UYGULAMALI YETKİNLİK BAZLI MÜLAKAT TEKNİKLERİ

Yetkinlik Kavramı

Yetkinlik Türleri

İş ve Görev Tanımına Uygun Profili Belirleme
• Yetkinlik Bazında Kuruma Uygunluk
• Yetkinlik Bazında Yönetiye Uygunluk
• Yetkinlik Bazında Pozisyona Uygunluk

Yetkinlik Bazlı Mülakat Sorularının Hazırlanması ve Yetkinlik Bazlı Mülakat
• Mülakat Formu Hazırlama
• Soru Oluşturma Becerisi Kazandırma
• Düşünce –Deneyim- Kazanım
• Yetkinlik Bazlı Sorular

Yetkinlik Bazlı Mülakat Sırasında İletişim
• Yetkinlik Bazlı Mülakatlarda Yapılan Hatalar
• Yetkinlik Bazlı Mülakatı Yapan Kişiden Kaynaklanan İletişim Hataları
• Yetkinlik Bazlı Soruları Yöneltme Zamanlaması ve Vurgu Noktaları

Yetkinlik Bazlı Mülakat Uygulamaları
• İş Aileleri Bazında Yetkinlik Bazlı Mülakat Uygulamaları
• Pozisyonlar Bazında Yetkinlik Bazlı Mülakat Uygulamaları
• Katılımcıların İhtiyaçlarına Yönelik Uygulamalar

Yetkinlik Bazlı Mülakat
Klasik mülakatlardan farklı olarak profesyonel adayının geçmişteki iş deneyimleri ve sorunlar karşısında geçmişte gösterdiği davranış kalıpları göz önüne alınarak görüşülen pozisyon için uygun olup olmadığını anlamaya olanak sağlayan Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri klasik mülakata oranla adayın nitelikleri, kişilik yapısı ve yetkinlikleri anlamında daha kesin bilgiler elde edilmesini sağlamakta ve görüşmecinin işini kolaylaştırmaktadır.

Professional Life Institute firmaların İnsan Kaynakları departmanlarındaki profesyoneller ve İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen tüm adaylar için olmazsa olmazlardan olan Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri ile ilgili, alanında Uzman ve Deneyimli Eğitmenler tarafından Bireysel ve Kurumsal olarak verilen Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi düzenlemekte, katılımcıların İşe Alım konusunda kendilerini geliştirmeleri ve firmalarında öğrendiklerini uygulayabilmelerini amaçlamaktadır.

Mülakatta Başarı İçin…
Mülakatta kendiniz olmalısınız
Her insan ayrı bir karakter yapısına sahiptir. Doğal yapı her zaman makul ve benimsenirken taklit ve başkasına benzemeye çalışma soğuk ve itici olacaktır.
İşi ve şirketi tanıyarak mülakata gitmelisiniz
Yapılacak iş hakkında bilginiz yok ise hayali bir müracaat olur. Şirketi tanımıyorsanız, öylesine müracaat ettiğiniz anlaşılır. İşe karşı tutkulu ve istekli olmak işverene güven verir, beğenisi artar.

Mülakata zamanında gitmelisiniz
İstenen zamandan kısa süre önce ve dinlenmiş, dinç bir halde gidin. Görüşmeye geç kaldığınız için koşturarak, nefes nefese ve ter içinde adrese ulaşmak ve mülakata girmek itici olacaktır. Yorgun, uykulu, düşünceli bir hal sergilemekte sevimli durmayacaktır.

Mülakata uygun giyinmelisiniz
Kendi uyumlu giyim ve imajınızı takip edin, o gün için farklı ve henüz ısınmadığınız giyimden kaçının. Ağır koku, aşırı makyaj vs. itici olabilir, giyimde, makyajda aşırıya gitmeden, düzgün kıyafet ve bakımlı görünüş etkinizi artıracaktır.

Yetkinlik bazlı mülakat işverenler ve danışmanlık firmaları tarafından gün geçtikçe daha fazla tercih ediliyor.Yetkinlik bazlı mülakat çeşidi, adayın geçmiş iş tecrübeleri ya da farklı problemler karşısında göstermiş olduğu davranış biçimlerinden yola çıkarak yetkinliklerini ve pozisyona uygunluğunu saptamayı amaçlıyor ve gelenekselmülakatlara oranla adayın kişiliği ve iş yapış biçimleri hakkında daha fazla bilgi elde etmeyi sağlıyor.

Yetkinlik bazlı mülakatlarda yöneltilebilecek sorular pozisyona göre değişiklik gösterir. Ancak mülakat öncesi sorulabilecek soruları gözden geçirerek hazırlanmak mülakatın daha başarılı geçmesini sağlayacaktır. Soruları cevaplarken unutulmaması gereken nokta mutlaka somut, yaşanmış olaylardan örnekler verilmesi gerektiğidir.
Temel bazı yetkinlikler ve bunlara ilişkin sorulabilecek mülakat soruları aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

Yetkinlik bazlı mülakat ile iletişim sorusu;
• İş arkadaşlarınız ya da yöneticinizle iletişim kuramadığınızı düşündüğünüz bir olaya örnek verebilir misiniz? Sizce sorun neydi? Kendinizi ifade etmek için neler yaptınız? Sonuç ne oldu?

Yetkinlik bazlı mülakat ile problem çözme soruları;
• Bugüne kadar iş hayatınızda yaşamış olduğunuz en önemli problem neydi? Nasıl çözdünüz?

Yetkinlik bazlı mülakat ile yaratıcılık çözme soruları;

• Yaptığınız işe yenilik getirdiğiniz bir olayı anlatır mısınız?
• Daha önceki işinizle ilgili olarak herhangi bir yeni yöntem geliştirdiğiniz ya da uygulama başlattığınız bir durumu anlatır mısınız?

İş arayanların birçoğu mülakatta ne diyeceğini bilemez. Fakat aslında mülakat sorularının çoğu tahmin edilebilir. Buradaki sorulara bir göz atın ve cevaplarınızı önceden planlayın, böylece mülakatta rahatlıkla cevap verebilirsiniz.

Mülakat Soruları
1.Mülakat Soruları- Zayıflıklarınız nelerdir?
Bu en çok korkulan sorudur. Zayıflıklarınızı en aza indirip güçlü yanlarınızı öne çıkararak bu soruyu cevaplayabilirsiniz. Kişisel özelliklerinizden söz etmekten kaçının, işle ilgili özellikleriniz üzerinde durun.

2. Mülakat Soruları-Neden sizi işe alalım?
Geçmiş deneyimlerinizi özetleyin: “Finans sektöründe beş yıllık deneyimim ve kâr sağlama konusundaki başarılarımla şirketinizde büyük bir fark yaratacağımı düşünüyorum. Ekibinize çok katkı sağlayacağımdan eminim.”

3. Mülakat Soruları-Neden burada çalışmak istiyorsunuz?
Mülakatçılar, bu konuyu biraz olsun düşünmüş olduğunuzu belli eden bir cevap duymak isterler. Sadece iş açığı olduğu için özgeçmişinizi gönderdiğiniz izlenimini yaratmayın. Örneğin; “Amaçları benim değerlerim doğrultusunda olan, elde ettiği başarılar beni heyecanlandıran önemli şirketleri seçtim ve bu şirket de tercih listemde oldukça yüksekte”

4. Mülakat Soruları-Hedefleriniz nelerdir?
Uzak bir geleceğe kilitlenmektense kısa ve orta vadeli hedeflerinizden söz etmek daha iyi olur. “Orta vadedeki hedefim büyüme merkezli bir şirkette iş bulmak. Uzun vadedeki hedefim ise çalıştığım şirketin gidişatına göre belli olacak. Sorumluluk sahibi olabileceğim bir konuma gelmeyi hedefliyorum.”

5.Mülakat Soruları- İşten neden ayrıldınız? (Ya da ayrılıyorsunuz?)
Eğer işsizseniz, son işinizden ayrılma nedeninizi olumlu bir açıdan anlatın: “Çalıştığım şirketin art arda yaşadığı iki krizde konumumu korumayı başardım, fakat üçüncü kriz döneminde işgücü yüzde 20 oranında azaltıldı ve ben de küçülme programına dahil edildim.”
Eğer halen bir işte çalışıyorsanız, bir sonraki işinizde ne yapmak istediğinize odaklanın: “İki yıl sonunda, ekip çalışmasına uygun bir şirkette çalışmak istediğime karar verdim.”

6.Mülakat Soruları- İşinizden en çok ne zaman memnundunuz?
İşveren sizi neyin motive ettiğini öğrenmek ister. Severek yaptığınız bir işi ya da projeyi örnek verirseniz, tercihleriniz hakkında bir ipucu vermiş olursunuz. “Son işimden çok memnundum, çünkü orada müşterilerle doğrudan ilişki kurabiliyordum, bu da benim için işin önemli bir parçası”

7.Mülakat Soruları- Bize diğer adaylardan farklı ne sunabilirsiniz?
Sizi benzersiz yapan nedir? Bu sorunun cevabı, deneyimleriniz, becerileriniz ve kişilik özelliklerinizin bir karışımı olmalı; kısaca özetleyin: “Sahip olduğum teknik yetenekler ve müşterilerle iyi ilişki kurma becerim mükemmel bir uyum içinde. Böylece bilgileri analiz edip anlaşılması kolay hale getirebiliyorum.”