Beden dili eğitimi ile katılımcılar, hayatın her alanında, ikna edici, özgüvenli, enerjik bir iletişim imajı sergileme ve diğerlerinin beden dilinden anlamlı sonuçlar çıkarabilme becerisi kazanmaktadır.

 

Eğitim süresi: 2 gün

 

BEDEN DİLİ EĞİTİMİ İÇERİĞİ

 

Beden dili topluluğu nasıl etkiler?

Bedenin bir bütün olarak kullanılması

Beden dili ile iletişimin özellikleri

• Doğru duruş, yürüme
• Göz teması
• Jestler ve mimikler
• Yüz ifadeleri
• Temel duygular
• Baş hareketleri
• Eller ve parmaklar
• Temel el hareketleri
• Dinleme, değerlendirme, eleştiri jestleri
• Karar jestleri
• El sıkışma
• Kol kavuşturma engeli
• Saklanma davranışları
• Bacakların kullanılması
• Oturma biçimleri
• Oturma düzenleri
İnsanlar arası ilişkilerde mesafe

Bedensel temas ve bedenin yönü

Yalan, samimiyetsizlik, şüphe ve tereddüt hareketleri

İnsanlarla ilişkileri engelleyen bedensel davranışlar

İnsanlarla ilişkileri kolaylaştıran bedensel davranışlar

Konuşma ve sunum esnasında doğru beden kullanımı

 

 

BEDEN DİLİ NEDEN ÖNEMLİ?

İnsanların kendilerini ifade ederken beden dili kullanmaları çok önemlidir. Beden dilini ne kadar doğru kullanırsanız, hedeflediğiniz sonuca o kadar kolay ulaşırsınız. Hatta bakıldığında konuşmanızdan çok beden diliniz daha etkili olabilir. Mesela bir konuşmada bakışlarınız ve mimikleriniz sizin ikna seviyenizi yükseltir. Aynı şekilde başkası konuşurken de siz kişinin beden diline bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Beden dilini ne kadar iyi gözlemlerseniz size o kadar avantaj sağlar. Çünkü karşınızdaki kişinin bakışlarını ve hareketlerini iyi analiz edebilirseniz, kişinin doğru söyleyip söylemediğini, güvenilirliğini ve esas niyetini çözebilirsiniz.

 

Beden dili özellikle iş hayatında olmak üzere , insan hayatının her alanında önemli rol oynar. İş görüşmelerinde, sosyal yaşantıda yaşanılan iletişim sorunların bir çoğunun beden dilinizle ilgili olması ihtimali oldukça yüksektir. Çevrenizde sevilen, mutlu ve başarılı insanlara baktığınızda, beden dillerini etkin kullandıklarını fark edeceksiniz. Siz de beden dilinizi etkili kullanmayı deneyin ve ulaşmak istediğiniz hedeflerinize nasıl ulaştığınızı kendiniz görün.

 

BEDEN DİLİNDE BACAK VE AYAKLARIN KULLANILIŞI

Oturma sırasında ayaklar ve bacaklar yük altında olmadıkları için doğrudan herhangi bir görevleri yoktur. Bu sebeple oturan bir insanın ayak ve bacaklarının kullanılış biçimi birçok anlam taşır. Bacaklar diz kapağından kırılarak geri çekilir ve ayaklar sandalyenin altında tutulursa, bu kişinin bulunduğu ortamdan çok hoşnut olmadığını, söylenmesi gereken bazı şeyleri henüz söyleyemediğini veya söylemek istemediğini gösterir. Böyle oturan bir insanın iç gerginliği yüksektir ve kendini güvende hissetmediği için, bedenini mümkün olduğu kadar toplamakta ve geri çekmektedir.

 

Beden dilinde ayağın sandalyenin kenarına takılarak veya bazen dolanarak oturulması daha yüksek bir iç gerginliğin yansımasıdır. Çoğunlukla bu durumda olan kişiler, görüşlerini değiştirmek istemeyen, kendilerini sıkışmış hisseden insanlardır. Bu sebeple sandalyeye dolanan ayakları kendilerine dayanak olur. Karşısındaki tarafından tehdit edilen kişi kendisini korumak amacıyla geriler ve sınırlarını daraltır. Gerileme davranışı kendisini hem bedenin bütününde, hem de ayaklarda ortaya koyar. Kişi ayaklarını oturduğu sandalyenin altına çeker.

 

Beden dilinde ayakları birbirine dolayarak oturmak da aynı yönde yorumlanabilecek yüksek gerginliği ve hareketsizliği gösteren bir oturma biçimidir. Ayakların sandalyeden ileri uzatılması, bacakları açarak oturma kişinin kendisine olan güveninin, durumundan memnuniyetinin ve saklayacak bir şeyi olmadığının işaretidir. Ancak ayakların çok fazla ileri uzatılması ve kimi zaman öndeki sandalyeye veya tabure altlığına yaslanması kişinin kendi alanının sınırlarını genişletme, çevreye yayılma istediğini yansıtır ve saldırganca bir davranış olarak yorumlanır. Bulunduğu yerden memnun olmayan ve orayı terk etmeye hazırlanan birisi oturduğu yerde bunu ayak hareketleri ile ortaya koyar. Beden dilinde ayak tabanının yerden herhangi bir şekilde kesilmesi kişinin durumunda bir değişiklik yapmak istediğinin işaretidir.

 

Kişinin bir ayağı önde ellerini dizlerine koyarak doğrulması bir konuşmayı, sohbeti veya beraberliği bitirme işaretidir. Benzer şekilde bir ayağı önde elleri sandalyenin veya koltuğun kenarında olan bir kişinin de bulunduğu duruma son vermek istediğini bilmek gerekir. Eğer bu durum bir konferans veya tanıtım sırasında yaşanıyorsa kendinizi sözünüzü tamamlamış hissediyor bile olsanız karşınızdaki kişinin söze katılma¬sını sağlayın. Katkıda bulunmak istediği veya sizinle aynı fikirde olmadığı noktaları açıklamasına imkan verin. En son anlatılan üç beden duruşunun ifade ettiği anlama duyarlı olmak ve sözlü bir karşı çıkışla karşılaşmadan gereken yönde adım atmak kontrolün sizin elinizde kalmasını sağlar.

 

BEDEN DİLİNDE YAPILAN HATALAR

Göz Temasından Kaçmak
İletişim halinde iken karşımızdaki kişi ile göz temasından kaçmak, zayıflık ve kişinin kendine olan güven sorununu işaret eder. Bu nedenle göz teması kurmak hem kişinin kendine olan güvenini hem de iletişimde samimiyetin göstergesidir.

 

Zayıf Tokalaşma
Genel olarak farklı tokalaşma çeşitlerinden söz edebiliriz. Zayıf tokalaşma çeşitleri genel itibarla tokalaşırken karşımızdakinin elini tutup tutmama isteksizliği gibidir. Bu tokalaşma şekillerindeki ortak algı otorite ve güven eksikliğidir. Bunun zıddında ise karşımızdakinin elini çok sıkarsak aşırı agresif bir görüntü çizebiliriz. Eli sıkmadaki dengeyi iyi ayarlamak bu nedenle önemlidir.

 

Kambur Oturmak
Koltuk ya da sandalyede otururken veya ayakta iken kambur şeklinde durmak kişide yorgunluk ve bıkkınlık algısı oluşturur. Ayrıca kendine güvenmeyen kişilerin duruş şeklidir. Bu nedenle dik durmak bizi dinamik ve kendine güvenen biri olarak gösterecektir.

 

Öne Eğilerek Konuşmak
Konuşma sırasında oltayı denize atıp çeker gibi öne eğilip yeniden dik konuma geçmemiz muhatabımızı rahatsız edecektir. Karşımızdakinin özel alanına yapılan bu müdahale tedirginlik oluşturup sizi dinlemesini engelleyecektir.

 

Çatık Kaşlı Olmak
Genellikle bilinçsiz olarak yaptığımız bu mimik çeşidi iletişimde anlaşamama ve bunu sonucundaki mutsuzluğun göstergesidir. Bu nedenle eğer görüşme sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmadı isek çatık kaşlı olmamak faydalı olacaktır.

 

BEDEN DİLİNİN TANIŞMADAKİ ÖNEMİ

 

Beden Dilinde Yüz
Bedenimizin, gözlerden sonra, en çok anlam ifade eden bölgesi yüzümüzdür. Örneğin biriyle tanışma esnasında bu durumdan memnun olduğunuzu ona pozitif bir gülümsemeyle ifade edebilirsiniz. Gülümsemeniz abartılı bir şekilde olup yapaylık yaratmamalı; bu nedenle biriyle tanışma durumunuzda ağzınız kapalı gülümsemeyi tercih edin.Beden Dilinde

 

Gözler
Samimi ve direk temasın sağlandığı nokta gözlerdir. Uzun uzun karşısındakinin gözlerinin tam içine bakmak, üstünlüğünü kabul ettirme ihtiyacı veya korkutma belirtisi olarak yorumlanabilir. Gözünü sürekli olarak kaçıran ve genelde yere doğru bakan gözler ise boyun eğme, zayıflık veya sinsilik olarak yorumlanabilir.

 

Beden Dilinde Tokalaşma
Biriyle tanıştığınızda tokalaşırken, gözlerinin içine bakmanız ne kadar nazik olduğunuzu gösterir. Karşınızdaki kişinin elini sıkıca, dinamik bir şekilde ve çok uzatmadan sıkarsanız bu sizin samimi, özgüven sahibi ve etkileyici olduğunuzu gösterir. Yapılan araştırmalar gevşek bir şekilde yapılan tokalaşmanın insanların yüzde 66’sında özgüven ve karakter eksikliği anlamına geldiğini ortaya çıkarmış. Ellerin nemli olması ise sinirlilik ve kaygı anlamına gelir.

 

Beden Dilinde Kafa hareketleri
Karşınızdaki kişiyle konuşurken onu cesaretlendirme ve ona olan ilginizi göstermek amacıyla, onu dinlediğinizi ifade eden kafayla onaylama hareketi yaparsınız. Onu dinlediğinizi belli etmek için kafanızı sürekli hareket ettirmenize gerek yok. Kafanızı hafif bir şekilde eğerek onu dinlerken de ilginizi göstermiş olursunuz.

 

ETKİN BEDEN DİLİ KULLANIMI

Beden Dili _ Vücudunuzu kontrol altında tutun

Psikologların yıllarca üstünde çalışmalar yaptıkları vücut dili kullanımına göre ikiye ayrılır: İstemsiz beden dili ile istemli beden dili. Her insan karşısındakine bir şeyler anlatırken ellerini, kollarını, kaşlarını, göz kapaklarını, ağzını hatta bacaklarını farklı şekillerde hareket ettirir. Bu aslında beynimizin vücut organlarımıza gönderdiği sinyallerle ilgilidir. Bu tamamen istemsiz gelişen bir durumdur ve buna istemsiz beden dili denilir. İstemli beden dilinde ise insan bir taraftan konuşurken, diğer taraftan da karşımdakini nasıl daha iyi ikna edebilirim ya da etkileyebilirim düşüncesiyle yola çıkarak bilerek ve istemli olarak vücut dilini kullanması durumudur. Her ikisi de çok önemlidir, çünkü bir taraftan hem istemsiz beden dilimizi kontrol altında tutmaya çalışmalı, diğer taraftan da daha etkili beden dili kullanmanın püf noktalarını öğrenmeliyiz.

Beden Dili_ Eller çok önemli

Ellerimizi ikinci derecede çok önemlidir. Gözlerine ve bakışlarına fazla güvenmeyen insanın başvurduğu bir yoldur, elleriyle karşısındakini etkilemek. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Ellerinizi kontrollü hareket ettirmelisiniz ve karşınızdakine dinleme fırsatı tanımalısınız. Toplumda ellerini kollarını fazlaca savuran kişiler pek dikkate alınmazlar. Fazla el kol hareketi yapmak karşınızdaki insanın güvenini de kırabilir. Beden dilinde elden çok parmak aktif bir rol oynar. Uyarı niteliğindeki işaret parmağını kaldırmak en çok kullandığımız parmak hareketlerinden birisidir. Bunun dışında anlatmak istediğiniz bir şeyi vurgulamak için ellerimizle büyük daireler çizeriz. Bu da oldukça etkileyici bir vücut hareketi. Parmağınızı burnunuzun altında tutmak ise iyi bir dinleyici olduğunuzun kanıtıdır. Yine parmağınızı çenenizin altında tutmak, kendinize çok güvenen biri olduğunuzu gösterir.

Beden Dili_ Kendinize güvendiğinizi gösterin

Omuzlarınızın da oldukça önemli fonksiyonları vardır bu konuda. Şaşırmış izlenimini bırakmak içi omuzlarımızı kaldırırız. Karşınızdakinin sözlerini dikkate almak istemediğinizi vurgulamak içinse omzumuzu hafifçe dalgalandırırız. Otururken bir omuzu, diğerinden yüksekte tutmak ise güç ifadesidir. Karşınızdakine kendinize güvendiğinizi vurgulamak için omuzlarınızı daima dik tutun. Beden dilinde düşük omuzlar her zaman kaybetmenin işaretidir. Beden dili için diğer bir önemli organ ise bacaklardır. Bacak üstüne atmak kendine güvenin işaretidir. Kadınlar bacak bacak üstüne attıkları zaman ayaklarını salladıklarında, bu bir kendine güven anlamı taşıyabilir. Bacakları birleşik tutmak karşınızdaki insan tarafından zayıflık göstergesi olarak algılanabilir. Bacakları uzatıp, ayakları birleştirmek rahatlığın ifadesidir. İş görüşmelerinde en uygun pozisyon bacak bacak üstüne atmaktır. Asla iş görüşmesi yaparken bacaklarınızı birleşik tutmayın ve bacaklarınızı uzatmayın.