DİJİTAL PAZARLAMA EĞİTİMİ

Dijital Pazarlama
• Dijital Pazarlama ve Dijitalleşme nedir?
• Entegre Pazarlamanın Önemi
• Dijital Mecralarda Marka
Performansa Dayalı Digital Pazarlama
• Performans Pazarlaması Nedir?
• Satış Ortaklığı Pazarlaması (Affiliate Marketing)
• Arama Motoru Pazarlaması
• Dinamik Banner Optimizasyonu

Viral Pazarlama/Sosyal Medya Pazarlaması
• WOM (Worth Of Mouth – Ağızdan Ağıza Pazarlama)Sosyal Medya Pazarlaması
• Sosyal Medyada Marka Konumlandırması
• Sosyal Oyun Pazarlama
• Mobil Teknolojiler ile Değişen Sosyal Medya

Türkiye Sosyal Medya Pazarlama ÖrnekleriDijital İş Geliştirme ve Yeni ModellerDijital Medya Planlama ve SatınalmaMobil PazarlamaDijital Pazarlama nedir?
Dijital pazarlama bir organizasyonun bir veya birden fazla dijital kanalı kullanarak yaptığı pazarlama aktivesine denir. E-posta, cep telefonu, sosyal medya ve benzeri dijital araçlar sayesinde pazarlama yapmak mümkün olup, alışagelmiş pazarlama yöntemlerine göre daha büyük bir kitleye kısa sürede ulaşılabilir.Dijital pazarlamanın tartışmasız en büyük iki avantajı kolay ölçülebilir olması ve geniş yayın ağıdır. Bir metroda yapılan reklam birçok kişiye ulaşmış olsa da asıl kitlesini hedefleyemez ve reklamın geri dönüşü kolayca ölçülemez. Dijital pazarlama araçları sayesinde hedef kitlenin büyüklüğünü rahatlıkla öğrenebilir ve birçok farklı kanal üzerinden anında reklam yapmaya başlayabilirsiniz.
Pazarlama ile satış genellikle birbirine karıştırılan terimlerdir. Pazarlamanın temel amacı bir ürün veya hizmete olan veya oluşabilecek talebin büyüklüğünü ölçmektir. Satış, pazarlamanın sadece küçük bir parçasıdır. İnternette çiçek satmayı planlayan bir firma talebin büyüklüğünü ve rekabetin seviyesini rahatlıkla öğrenebilir. Dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak da firmasının ürünlerini anında birçok kanaldan pazarlayabilir.Dijital pazarlama sayesinde her bir pazarlama kanalının ne kadar başarılı olduğu rahatlıkla ölçülebilmektedir. Örneğin, Facebook’ta verilen bir reklamın satışa dönüşebilirliği anında anlaşılabilirken, bir dergiye verilen reklamın başarısı kolay kolay anlaşılamaz. Hedef kitlenin birçok platform ile rahatlıkla belirlenebilmesi ve başarının düşük olduğu kanalların anında tespit edilebilmesi pazarlama açısından çok önemlidir.

Dijital Pazarlama Teknikleri
Pazarlama denildiğinde birkaç yıl öncesine kadar aklıma satıcıların bir ürünü satmak ya da verdikleri hizmeti almaları için kapı kapı dolaşarak kullanıcıları ikna etmeye çalışmaları gelirdi. Bu pazarlama stratejisi ilgimi çok çekmez ve pazarlamaya soğuk bakmama neden olurdu. Pazarlamanın başında mobil ve dijital pazarlama terimlerini gördüğümde ise pazarlama dünyasının da zamanla değişen teknolojiye ayak uydurarak geliştiğini gözlemlemeye ve bu alana ilgi duymaya başladım.
Artık bir ürünün, servisin, şirketin başarılarında pazarlama teknikleri etkin rol oynamaya başladı. Eskiden web siteleri bile bulunmayan şirketler artık viral videolar ile insanları etkilemeye, mobil uygulamalar ile daha çok tüketiciye ulaşabilir duruma geldiler. Bu gereksinim azalmayacağından kavramların, tekniklerin bilinmesi ve bunların başarıyla hayata geçirilebilmesi önem kazandı. Bu kavramları açıklamaya çalışalım.
Dijital pazarlama temel olarak TV, radyo, dergi gibi geleneksel medya yöntemlerinin dışında, markanızı ve işinizi desteklemek, tanıtmak, daha çok müşteriye ulaşmak amacıyla İnternet, mobil ve diğer dijital interaktif platformları kullanmak şeklinde tanımlanabilir. Bu dijital ortamlar bazen otomatlar olarak bile karşımıza çıkabilmektedir.Dijital Pazarlama TeknikleriAcquire:
Dijital pazarlama da ilk adımı müşteriyi web sitesine çekme ya da uygulama ile tanıştırmak için uygulamanın indirme sayfasına çekme, ürün ya da servisin tanıtıldığı/satışının gerçekleştirildiği sayfalara çekme aktiviteleri yer almaktadır. Kullanıcıları bu sayfalara çekebilmek için Google gibi arama motorlarının gücünden yararlanmak adına doğru bir Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uygulanması, Viral Pazarlama tekniklerinin kullanılarak kısa sürede içeriklerin çok sayıda kullanıcıya ulaştırılması, blog gibi yöntemlerle içerik üretme/paylaşma ya da sosyal medya ortamlarında içeriklerin paylaşımı (Social Media Marketing), arama motorlarında ve yine sosyal medya ortamlarında/uygulamalarında reklamların kullanılması, Gelir Ortaklığı (Affiliate Marketing), Reklam Ortaklığı gibi aktivitelerden yararlanılabilir.Convert:
Müşterileri yukarıdaki yöntemler ile ilgili sayfaya çektikten sonra bu kişileri kaybetmemek, sizinle iletişim halinde kalmalarını sağlamak gerekir. Sayfaya gelen müşteri için paylaşılan içerikler, bir ürün satılıyorsa o ürünün ne kadar satıldığı ve ürüne yapılan yorumlar, blog içeriği varsa okunma, beğenilme ve paylaşılma sayıları müşterinin gözünde ilk intibayı oluşturacak önemli faktörlerden olacaktır. Kullanıcıların sayfada kalabilmeleri için yandaki sevimli kedi gibi yalvaran gözlerle bakıp sayfada kalmalarını sağlayamayacağımızdan etkili yöntemler kullanmalıyız. Kullanıcıların kaybedilmemesi için sayfanın basit, kullanışlı olması, hızlı açılması (performansının iyi olması), istenen içeriğe kolayca erişilebilmesi (Usability and Accessibility), doğru ve hizmetle uyumlu içerik oluşturulabilmesi için içerik yönetimi (Content Management), hizmet ile ilgili doğru hedef kitle seçimi ve uygun sayfa tasarımı, e-posta pazarlama gibi aktiviteler bu aşamada önemli role sahiptir.
Kullanılabilirlik ve doğru sayfaya ulaşma her zaman çok kolay olmayabilir. Google da e-ticaret ile ilgili aşağıdaki örnek videoyu hazırlayarak bazen gerçek hayatta karşılaşılabilecek zorlukları aktarmış. Videoda normal bir süt isteyen kişinin doğru filtrelemeleri yapması, iyi arama kriterleri oluşturarak ürüne ulaşması gerekiyor.Measure and Optimize:
Önceki adımlarda potansiyel müşterileri/kullanıcıları ilgili sayfalara çekmeye ve bu sayfalarda kalmalarını sağlamaya çalışmıştık. Bu aşamada ise artık bu işlemlerin sayılara dökülerek gidişat kontrol edilmelidir. En basitinden WordPress üzerindeki kişisel bir bloğumuz için bile Web Analytics toolları ile günlük, aylık gibi formatlarda toplam ve tekil ziyaretçi sayılarını, sayfa görüntülenme sayılarını, paylaşım sayılarını takip ederiz. Büyük çaplı işlerde ise sadece kendimizdeki istatistiklere bakmak yeterli olmayacak, rakipler ile karşılaştırmalar yaparak başarımızı görmemiz gerekecektir.
Steve Jobs pazar araştırmalarını sevmez ve “Müşteriler biz onlara göstermeden ne istediklerini bilmez.” der. Ürünün farklı versiyonlarını anket olarak sunarak Dijital pazarlama da kullanabilir, müşteriye seçenekler sunarak onları da pazarlamaya dahil edip ne istediklerini bulmalarına yardımcı olabilir, ürünün başarısını ölçebiliriz. Anketler dijital ortamda da olsa çoğu kişinin zaman ayırmak istemeyeceği bir seçenek olabilir. Anketleri de değiştirmek sunmak gerekebilir, örneğin farklı versiyonlar gösterilirken altında Like butonları ya da Tweet butonları olsa kullanıcıların ilgisini daha çok çekecek, paylaşılma sayıları ile iyi bir istatistik yakalanabilecektir.

Retain and Grow:
Artık kazanılan müşterilerin bize bağlılıklarını artırmamız, memnuniyetlerini sürdürmemiz gerekir. Bunun için de müşterilere sunulan ürünlerde indirimler yapılması, sadakat programları oluşturulması, topluluk oluşturma gibi yöntemler izlenebilir.
Dinamik fiyatlandırma, tweet ile satın alma gibi işlemleri sadık müşterileriniz için kullanabilirsiniz

Dijital Pazarlamanın Altın Kuralları
İnternetin son on yıldaki hızlı gelişimiyle beraber pazarlama alanında değişimler meydana geldi. Şirketler dijital pazarlama gibi yeni pazarlama stratejileriyle tanıştı. Dijital pazarlama stratejisindeki en önemli unsur her şirketin aktif olarak kontrol etmediği halde bir dijital pazarlama stratejisine sahip olmasıdır. Siz Facebook, Twitter ya da diğer internet sitelerinde zaman harcamasanız bile müşteriler şirketinizle, markanızla ilgili kişisel görüşlerini, ürününüzün eksik taraflarını internette milyarlarca insanla paylaşmakta.
Bu yüzden sahip olduğunuz dijital pazarlama stratejilerinin hiç olmadığı kadar nasıl bir öneme sahip olduğunu öğrenmek istiyorsanız, işte çözüm:
• Dijital pazarlama hedeflerinizi değerlendirin!
İyi bir dijital pazarlama stratejisi değerlendirmesinde ilk adım, geçmişte kendiniz için belirlemiş olduğunuz spesifik hedeflerin gözden geçirilmesidir. (Eğer henüz bir hedef belirlemediyseniz, bu başa çıkmanız gereken ilk konudur.)
Dijital pazarlama hedefleri şu gibi unsurları içerir:
• Sosyal paylaşım sitelerindeki fan (hayran) kitlenizin büyüklüğü
• Google gibi arama motorlarında şirketinizle ilgili pozitif yorumların sayısı
• Sosyal ağlardan gelen ziyaretçi sayısı
Eğer önceden amaçlarınızı oluşturduysanız, bunların hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığına karar vermek için zamanınızı harcayın. Ayrıca, önceden belirlediğiniz hedeflerin bugünkü performansınıza etkisi olup olmadığınız gözlemleyin. Gerekirse yeni ürün ve hizmet sunumları oluşturun.
• Hedef müşteri kitlenizi iyi belirleyin!
Hedef müşteri kitlesinin ilgi alanı ve internet aktiviteleri öğrenilmeden pazarlama kampanyası başlatılmamalıdır. Örneğin sizin Facebook’ta genç kadınları hedef alacak bir kampanya oluşturduğunuzu varsayalım. Fakat Facebook raporları kampanyanızın en çok ‘like’ oranının orta yaşlı erkeklerden geldiğini gösteriyorsa bu durumda siz pazarlama kampanyanızdaki tüm bileşenleri yeniden gözden geçirmelisiniz.
• Dijital görüntünüze bir göz atın!
Müşteri hedef kitlenizi belirledikten sonra doğru dijital özellikleri kullanıp kullanmadığınız kontrol edin. Örneğin sizin bir iç çamaşırı üreticisi olduğunuzu ve hedef kitlenizi 30-40 yaş arasındaki kadınlardan oluştuğunu varsayalım. Eğer siz pazarlama planınızı Pinterest gibi fazla aktif olmadığınız bir sitede yayınlarsanız, büyük ölçüde bir zarara uğrarsınız. Bu yüzden aktif olduğunuz sosyal ağları ve bunların hedef kitlenizle uyumlu olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
• Mesaj tiplerinizi gözden geçirin!
Dijital pazarlama planı olarak yayınladığınız mesaj tiplerini gözden geçirmelisiniz. Özellikle hedef kitlenizle eşleşen mesaj tiplerini (Blog güncellemeleri, videolar vb.) iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. İkinci olarak pazarlama materyallerinizin viral kullanıcılar tarafından ne sıklıkla paylaşıldığını takip etmeniz gerekmekte. Eğer belirlemiş olduğunuz stratejiler müşterilerin beklentilerini karşılarsa, markanızın hızlı bir şekilde sosyal medyada konuşulmaya başladığını görecekseniz.
• Dijital pazarlama hesaplarınızı kontrol edin
Dijital pazarlamada son adım hedefin getirilerin hesaplanmasıdır. Kazancı kuruşu kuruşuna hesaplamak biraz zor olabilir fakat yaptığınız harcamaları elde ettiğiniz kazanca oranlarsanız, dijital pazarlama stratejilerinden elde ettiğiniz kazancı öğrenebilirsiniz. Uygulamış olduğunuz stratejilerin beklentilerinize ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsiniz. Böylelikle pazarlama stratejilerinde değişiklikler yapabilir, hedeflerinizi daha fazla büyütebilirsiniz.

Dijital Pazarlamanın Önemi
Dijital dünya denildiğinde zihnimizde İnternet, Mobil, dijital ekrana sahip cihazlar ve yenilikçilik gibi kavramlar canlanmaktadır. Dünyada yaklaşık 2.3 milyar İnternet kullanıcısı, 1 milyar Facebook kullanıcısı, 17 milyon iPad, 250 milyon iPhone olduğu dikkate alındığında etkilenen insan sayısı ve dijital pazarlamanın önemi ortaya çıkmaktadır.
Yeni kurulan markaların, şirketlerin tanıtımında bütçelerinin uygunluğuna göre eskiden daha çok el broşürleri, billboardlar, TV reklamları gibi yöntemler kullanılırken günümüzde İnternet kullanılmaya başlandı. Bu ilk dalga beklenenden hızlı ilerledi, sadece yazı içeren çok basit web sayfalarından günümüzdeki içeriklere ulaşmaya başladık ve her firma için İnternette olmak, bir web sitesine ve kurumu temsil edecek bir logoya sahip olmak büyük önem kazanmaya başladı. Bu dalga hız kesmeden devam ediyor ve gün geçtikçe Mobil platformlar büyümeye, önem kazanmaya devam ediyor. Sosyal medyada da markayı başarılı bir şekilde temsil edecek, hatta müşterilere destek sağlayacak hesaplar oluşturulmaya başlanıyor.Markalar için değişimi anlamak ve buna ayak uydurmak kaçınılmaz hale geldi. Artık bulunabilir olmak, iletişimde olmak ve yenilikleri paylaşmak dijital mecrada çok kolay olmaya başladı. Bunun getirdiği zorluklardan biri ise rakiplerinizin de sizin potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilmesi. Sosyal medya ile artık her insan bir haber kanalı olmaya başladı. Eskiden tek taraflı bir iletişim (daha doğrusu iletim) vardı, sosyal medya ile çift taraflı iletişim başladı. Bir takipçiniz/müşteriniz sizin için olumlu bir mesaj atıp markanızda olumlu etki yaratabileceği gibi tersi de mümkün olabilir ve hızlıca çok sayıda insana yayılabilir. Müşteri alışkanlıkları da değişiyor, artık müşteriler bir ürün almadan önce arkadaşlarının ya da güvendikleri kişilerin yorumlarına hızlıca ulaşarak karar verebiliyorlar.